Rafał Ślusarz

 
 
 
 

Programy Użytkowe i Administracja Systemami Operacyjnymi


Zajęcia fakultatywne dla studentów trzeciego stopnia studiów stacjonarnych Chemii i Biochemii przy Wydziale Chemii UG.

PE UG
Materiały do kursu
(materiały i treść kursu umieszczona w PE UG).

Wprowadzenie

Kurs PUiSOA jest kursem prowadzonym w całości metodami nauczania na odległość. Wiąże się to z koniecznością posiadania (stałego) dostępu do komputera - z uprawnieniami administratora.
W związku z tym trybem zobligowani jesteśmy do wykorzystania Portalu Edukacyjnego UG, gdzie umieszczone zostały wszystkie materiały kursu.
Każdy z uczestników kursu ma obowiązek zapisania się do kursu w PE UG i regularnego, zgodnego z harmonogramem wykonywania wszystkich ćwiczeń, zadań i projektów.
Kurs kończy się zaliczeniem na ocenę: jest to odrębna ocena z ćwiczeń (laboratoryjnych) i z wykładu. Szczegóły związane z trybem zaliczania poszczególnych części materiału oraz uzyskiwania ocen końcowych dostępne są (lub będą) w forum ogólnym kursu (odpowiednie odnośniki do materiałów znajdują się u góry (tej) strony kursu).

Od czego zacząć?

Zacząć należy od zapisania się na kurs w Portalu Edukacyjnym UG. Należy zdobyć konto (jeżeli ktoś nie posiada lub jeszcze nie korzystał), zalogować się i zapisać się na kurs pt. "Programy Użytkowe i Administracja Systemami Operacyjnymi". Jak to zrobić? Wszystkie potrzebne informacje dostępne są na stronie głównej Portalu: http://pe.ug.edu.pl/
Wszyscy uczestniczyli w i zaliczyli Informatykę lub Technologię Informacyjną, więc odnalezienie odpowiedniej pozycji i zapisanie się na kurs nie wymaga moich dodatkowych wskazówek.

Wszysrtkich zainteresowanych przedmiotem (i nań zapisanych) proszę o przesłanie do mnie (e-mail) informacji o rodzaju i wersji systemu opracyjnego, do którego posiada się dostęp (i na którym wykonywać będzie można zadania związane z kursem). Prosze o w miarę precyzyjną informację (łącznie z wersją systemu). W przypadku dostępu do większej ilości różnych systemów operacyjnych (na jednej lub kilku maszynach) - prosze o wymienienie wszystkich (ważne są te, na których posiada się uprawnienia administratora - w celu instalacji oprogramowania).

Konieczne będzie także posiadanie konta shell'owego na serwerze studenckim Wydziału Chemii ("etoh"). Jeżeli nie posiadacie Państwo takiego konta - to konto takie trzeba będzie założyć (u mnie).
Część zadań i sprawozdań będzie wymagała zapisania na serwerze, we własnym katalogu domowym - proszę więc zadbać o bezproblemowe logowanie i wystarczającą ilość miejsca (w przypadku ograniczeń quota; na ten semestr przewiduję zapotrzebowanie rzędu 20MB na sprawozdania i projekty).

Zapisanie się na kurs PUiASO wymaga podania hasła dostępu - "nowym" osobom prześlę je mail'em zwrotnym, potwierdzając jednocześnie otrzymanie Państwa dwóch odpowiedzi na pytania postawione powyżej. Osoby uczestniczące w zeszłym semestrze w kursie TiWMI mogą wykorzystać znany już im klucz (lub poprosić imnie o przypomnienie go).

Tematyka, podział materiału i tryb spotkań

Tematyka jest dostępna w PE UG, będzie też (w miarę potrzeb) dostosowywana do naszych możliwości (sprzętowych oczywiście).

W tym semestrze skupimy się na administracji systemami (architektura, działanie, konta, "mała adminstracja"), choć będziemy też się "bawić" w zgniataczy danych, pracowników banku i "dzieci Neostrady™".

W trakcie trwania kursu przewidziane jest tylko jedno spotkanie (może być indywidualne), mające na celu uzyskanie odpowiedniego wpisu na karcie, w indeksie lub w podobnym instrumencie poświadczającym. Szczegółowe terminy zostaną przekazane za pośrednictwem forum kursu (external link), pocztą elektroniczną lub komunikatorami.
Cały czas jestem dostępny za pośrednictwem wszystkich e-mediów lub tradycyjnie, według wskazówek zawartych na stronie O mnie.

↑↑↑


  Data ostatniej modyfikacji strony: 06.04.2021 r.